top of page
Zdjęcie autoraJoanna Błaszczyk

Czy znasz 10 grzechów managerów, które rujnują motywację pracowników?


Jakie zachowania managerów wpędzają pracowników w ciąg demotywacji? Jakie są reakcje pracowników, których jako manager zapewne bezpośrednio nie usłyszysz? Zamień poniższe grzechy w przeciwstawne, pozytywne określenia, a zdania pracowników przekształć w pozytywny rozdźwięk. Zobaczysz wtedy, jakimi cechami charakteryzuje się perfekcyjny manager - lider i motywator swojego zespołu.

I Manager: CHAOTYCZNY Pracownik: "Jak ja mam to w końcu zrobić? O co mu chodzi?" Chaotyczny manager to chaotyczny, zdezorientowany pracownik. Brak jasno określonych zadań, celów, ciągłe zmiany zdania, decyzji doprowadzają do skołowania pracowników, mniejszej ich wydajności, rozdrażnienia, spadku motywacji, co prowadzi do powolnego rozłożenia biznesu na łopatki. Co może pomóc? Konkretne rozwiązania podane w jasny, przejrzysty sposób, w formie procedury, wytycznych, checklisty, listy zadań. Wszelkie zmiany komunikujemy prosto i klarownie prosząc o zastosowanie parafrazy przez pracownika. Unikamy w ten sposób niejasności i niedomówień.

II Manager: ZAJĘTY Pracownik: "Może za rok znajdzie dla mnie czas" Brak czasu do podwładnych to jeden z największych błędów managerów. To pracownicy na co dzień pracują z klientami, stanowią podstawę naszego biznesu. Dobrze jest znaleźć raz w tygodniu czas na wysłuchanie i swobodna rozmowę bez presji czasu. Pożądanym rozwiązaniem są cotygodniowe zebrania podsumowujące i wyznaczające kolejne cele oraz zebrania organizowane regularnie, np. raz w miesiącu. Możemy tym samym pomóc rozwiązać im ich problemy, ale także znaleźć nowe rozwiązania i pomysły na ulepszenie pracy salonu.

III Manager: NIESŁOWNY Pracownik: "Przecież obiecał!?" Manager obiecał podwyżkę, wolne w wybrany dzień, dodatek funkcyjny. Obiecał. Nie dotrzymał słowa. Pracownik również nie musi. Tu rodzą się największe wzburzenia, irytacje, protesty. "Jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie" czy też reguła wzajemności uruchamiają się tutaj błyskawicznie. Obiecujesz - dotrzymuj słowa, lub od razu przyznaj się do błędu i przeproś.

IV Manager: MANIPULUJĄCY Pracownik: "Mi powiedział co innego...." Manipulacja zamierzona, lub niezamierzona wynikająca z roztargnienia managera to mocny cios powodujący konsternację u pracowników. To niestety przestarzałe narzedzie wywierania wpływu na pracowników. Kojarzy się z brakiem szacunku, oszustwem i słabością osoby, która manipuluje. Silny wewnętrznie manager nie potrzebuje manipulacji, aby osiągnąć zamierzone cele i rezultaty.

V Manager: FAWORYZUJĄCY Pracownik: "Jest niesprawiedliwy!" Faworyzowanie pracowników, to najgorszy demotywator dla tych, którzy są pomijani, minimalizowani, upokarzani. Znalezienie swoich ulubionych podwładnych daje managerowi poczucie kontroli nad zespołem, wiedzy o wszystkim co się dzieje. Działa tu metoda "coś za coś" - manager faworyzuje, bo pracownik daje mu coś, co czyni go silniejszym (tak mu się przynajmniej wydaje). Sztuką jednak jest w taki sposób zjednać sobie wszystkich pracowników, aby nie musieć używać powyższych, niesprawiedliwych i urągających managerowi metod.

VI Manager: EGOCENTRYCZNY Pracownik: "Czy ja się tu w ogóle liczę, czy jestem tylko pionkiem?" Skupiający całą uwagę na sobie, ale również niebiorący pod uwagę propozycji, pomysłów pracowników uważając, że są słabe lub mimo wszystko brak ich akceptacji z powodu swojego narcyzmu. Brak zaangażowania ze strony managera umniejsza kompetencje i poczucie wartości pracowników, co odbija się niekorzystnie na sprzedaży, wykonywaniu swoich obowiązków i tłumi ich aktywną postawę.

VII Manager: OGRANICZAJĄCY Pracownik: "Prędzej się cofnę, niż coś osiągnę" Ograniczanie tutaj, jako element blokowania rozwoju, aktywności, ewolucji pracowników. To nie tylko odmowa udziału np. w kursie podnoszącym kompetencje, ale również brak samodzielnego oddelegowania na np. targi, konferencje, spotkania branżowe. Przejęcie inicjatywy przez managera nad organizacją takich eventów dla swoich pracowników znacznie wzmacnia ich pozycję, zaangażowanie w pracę, rozwój firmy i realizację jej misji. Dlatego tak ważne jest, aby rozwój pracowników wliczać w planowany budżet.

VIII Manager: GŁUCHY Pracownik: "On mnie nie rozumie..." Mówi się, że można kogoś słuchać, ale czy słyszysz co on mówi? Czy managerowie potrafią skutecznie porozumiewać się ze swoimi podopiecznymi? Znajomość typów osobowości nie tylko ułatwia komunikację z klientem, ale również wewnątrz zespołu. Ponadto częste rozmowy, bez pośpiechu oraz czynników rozpraszających wzmocnią komunikację, słyszenie i wzajemne zrozumienie.

IX Manager: NIEDOJRZAŁY Pracownik: "Obraża się jak dziecko, nie ma odwagi powiedzieć mi tego w twarz" Rzadko spotykany, a jednak. Wydawałoby się, iż człowiek na wysokim stanowisku, stanowisku kierowniczym to przykład do naśladowania, autorytet, osoba świadoma i dojrzała. Niestety zdarzają się jeszcze managerowie, którzy najprawdopodobniej z braku rozwinięcia swoich kompetencji zarządczych wykazują cechy niedojrzałości emocjonalnej. Dlatego istotne jest stałe podnoszenie kompetencji nie tylko przez pracowników, ale również managerów, a inwestycja w rozwój kompetencji społecznych, psychologicznych pomoże tego uniknąć.

X Manager: NIEODPOWIEDZIALNY Pracownik: "Jak to "jakoś to będzie"!?" "Jakoś to będzie", "Zrób to sama", "Zobaczymy co dalej", "Nie mam na to czasu", "To jest nieważne" to standardowe odpowiedzi beztroskich managerów na pytania, prośby o pomoc, zwracanie uwagi na istotność sprawy przez pracowników. Dla tych pracowników, którzy wykazują wysoką odpowiedzialność - nieodpowiedzialny manager jest wielkim rozczarowaniem, a ich motywacja automatycznie traci na sile. Ci, którzy oczekują wsparcia z jego strony lub jest dla nich autorytetem niestety nauczą się bagatelizować istotne elementy ich pracy i dalej będą powielać nieodpowiedzialną postawę w pracy.

Pominęłam jakieś istotne aspekty, cechy, określenia?

Masz coś do dodania?

Daj znać w komentarzu!

26 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

留言


bottom of page