Sprzedaż to nie tylko znajomość procesu sprzedażowego, świetna obsługa klienta, czy umiejętność zastosowania odpowiednich technik. Na sprzedaż w Twoim Salonie wpływają również inne istotne kwestie, o których często zapominamy, czy też nie zwracamy na nie uwagi. Rutynowo sprzedajemy to, co trzeba, to czego chce klient zapominając, że możemy wyciągnąć jak najwięcej w taki sposób, abyśmy maksymalizowali zyski z każdej godziny zabiegowej i z każdego pracownika. Przyzwyczajenia, monotonia pracy, nawyki, brak zmian, których nieczęsto się obawiamy prowadzą nas do spadku zysków lub ich stabilności, która jest dla nas bezpieczna, jednak nie pozwala nam się rozwijać, blokuje inwestycje, podwyżki, czy też czysty zysk dla właściciela.
Potencjał
Potencjał to możliwości naszych pracowników, głęboko ukryte, ukształtowane m.in. przez doświadczenia, wykształcenie, wartości, umiejętności. Często posiadamy w salonach pracowników, o których tak naprawdę wiemy podstawowe informacje, nie zdajemy sobie sprawy z np. ich ukrytych umiejętności, które moglibyśmy obopólnie spożytkować z korzyścią dla pracownika jak i dla całego salonu. Niejednokrotnie nie zwracamy uwagi na pojedyncze znaki, które gdzieś objawiają nam ten potencjał. Wtedy też pracownik ma wrażenie niedocenienia, spada jego poczucie wartości i użyteczności, co doprowadza m.in. do rezygnacji z pracy.
Odkrycie potencjału pozwoli nam na stworzenie silnej marki osobistej każdego pracownika. Podniesie ona nie tylko jego pewność siebie i wartość jako eksperta, profesjonalisty, ale także wzmocni nasz wizerunek w oczach klientów oraz wobec konkurencji. Pozwoli rozwijać się i umacniać jego silne strony. Jeśli my jako właściciele, czy managerowie pomożemy w rozkwitać naszemu pracownikowi rozwój pojedynczego pracownika przełoży się zarówno na jego sukces jak i na sukces całej firmy.
Pewnie zapytasz a co jeśli po jakimś czasie pracownik będzie chciał odejść?
To my musimy zrobić tak, żeby nie chciał się z nami rozstać. Nie jest to proste, wymaga wysiłku i wkładu obu stron, ustalenia zasad, wzajemnego szacunku, wyznawania podobnych wartości i wielu innych czynników, jednak to manager czy właściciel jest decydującą osobą, od której będzie zależało to, w jaki sposób potoczy się wspólna droga.
Przeczytaj też...>>> Tajemnice Personal branding 2.0
Motywacja
Motywacja, czyli wzbudzanie wewnętrznego stanu gotowości do działania, energii, podejmowania określonych czynności. Motywacja w połączeniu z pozytywnym nastawieniem jest podstawą codziennego funkcjonowania. Jest ona motorem napędowym dla działań, które systematycznie podejmujemy. Aby zwiększyć zyski musimy mieć skomponowany odpowiedni system motywacyjny, który skłoni pracowników do większego zaangażowania nie tylko dla ich osobistych profitów finansowych, ale również dla korzyści, jakie ma odnieść firma. Motywacja zewnętrzna to nie tylko premia, wypłata, nagroda pieniężna, ale również docenienie, wyróżnienie, szacunek, pochwała, uznanie i wiele innych czynników kształtujących pozytywne postawy naszych pracowników. To także wyznaczenie konkretnego celu, do którego dążymy i terminu jego realizacji wspartego odpowiednim bodźcowaniem każdego z nich.
Bardzo ważna jest również automotywacja jaką każdy pracownik sam w sobie pielęgnuje. Bez automotywacji z silną motywacją zewnętrzną pracownik nie da z siebie tyle, ile od niego oczekujemy, dlatego zawsze powinniśmy mieć na względzie uwarunkowania wewnętrzne każdego pracownika.
Przeczytaj też...>>> Motywacja a postawy pracowników, także o znaczeniu kompetencji managerów w zarządzaniu zespołem
Relacje
Jednym z najważniejszych czynników, nierzadko o wiele istotniejszym niż warunki zatrudnienia jest dobra atmosfera w pracy. Pozytywne relacje ze współpracownikami powodują, że czas spędzany w pracy jest po prostu przyjemniejszy. To w pracy spędzamy większą część naszego dnia, praca jest jakoby naszym drugim domem. Jest to ważny powód, aby dbać o pozytywne relacje w naszych zespołach, zapobiegać konfliktom, a jeśli już wystąpią bezzwłocznie je rozwiązywać. Równie istotne są wzajemny szacunek, respektowanie różnorodności, wewnętrznego indywidualizmu, odmienności poglądów, krótko mówiąc - zrozumienie . Warto także zwrócić uwagę na podział zadań i ról - należy dopasowywać zadania do indywidualnych predyspozycji naszych pracowników. Patrząc z innej strony powinniśmy zgrać ze sobą naszą załogę w taki sposób, aby każdy wzajemnie sobie pomagał, i wszyscy mieli świadomość grania do jednej bramki, czyli realizowania wspólnego celu niezależnie od stopnia zaangażowania, bądź roli jaką pełni każdy z nich. W zgranym zespole tkwi ogromna siła, a to kolejny krok do wzrostu zysków w naszym salonie.
Visual merchandising
To niestety jeszcze bardzo niedoceniany element w salonach beauty, który może zwiększyć nasze dochody. Tzw. “cichy sprzedawca” bez udziału personelu zarabia i dopełnia zysk z każdej godziny zabiegowej. Każda przestrzeń salonu powinna być zagospodarowana odpowiednimi produktami, które możemy sprzedać, bądź produktami polecającymi zabiegi. Od tego w jaki sposób je wyeksponujemy zależy nasz dodatkowy zysk. Każdą strefę salonu powinniśmy odpowiednio skomponować sprzedażowo w taki sposób, aby zwracała uwagę naszych klientów, wywoływała dodatkowe potrzeby, zajmowała ich podczas kiedy np. recepcjonistka obsługuje innego klienta, co przełoży się na generowanie dodatkowych przychodów.
Nie zapomnijmy o wpływaniu na zmysły naszych klientów, dzięki którym mogą poczuć się lepiej, ale także wzbudzają pozytywny nastrój, chęć posiadania, pożądanie, czyli oświetlenie, zapach, muzyka, poczęstunek, dekoracje.
Przeczytaj też...>>> Trzy czynniki wpływające na zyski w Salonie Spa & Beauty
Dosprzedaż
Czyli cross, up-selling, jakkolwiek tego nie nazwiemy to maksymalizacja sprzedaży z jednego klienta i każdej godziny zabiegowej z użyciem potencjału pracowników, z pełną motywacją i w pełni zgranym zespołem. Dosprzedaż spełnia ogromna rolę w tym, aby zarówno przy niskim obłożeniu grafiku, jak i pełnym intensywnie zwiększać zyski i spełniać wszystkie potrzeby klientów. Pamiętajmy, iż przy tym wszystkim należy mieć w pierwszej kolejności na uwadze dobro naszych klientów. Sprzedaż zawsze powinna być naturalna, niewyuczona, szczera. Tylko wtedy zdobędziemy zaufanie naszych gości i skradniemy ich serca. Sprzedaż nie powinna być tylko tu i teraz, musimy pamiętać o jej wszystkich konsekwencjach i klientach, którzy po wyjściu z naszego salonu powinni czuć się z nim związani, a nie zostawieni samym sobie. Wyrażajmy naszą chęć ich powrotu, obdarowujmy symbolicznymi prezentami, mini-produktami. Wręczmy na koniec wizyty wizytówkę, próbkę kremu, ulotkę, ofertę cokolwiek, co przypomni im o nas bądź też zachęci ich do powrotu do naszego salonu. Podziękujmy. Zapewnimy sobie tym samym świetne relacje, przywiązanie, dobrą opinię, stałych, powracających klientów, klientów z polecenia i stale rosnące zyski.
Do przeczytania! :)
Comments